DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Letovy řad

LETOVÝ ŘÁD ČESKÉHO KLUBU CHOVATELŮ TIPPLERŮ

Platný od 1.1.2012
 
Letový řád Českého KCHT určuje závazná pravidla, průběh a hodnocení soutěžních letů s plemenem holubů „Anglický tippler“
Český či světový rekord v letu anglických tipplerů v kategorii starých i mladých holubů, je možné zalétnout a uznat pouze pod hlavičkou Českého klubu chovatelů tipplerů o.s. (zaregistrováno ve stanovách klubu na ministerstvu vnitra Č.j. VS/1-1/64995/06-R – ičo. 27039986) a tohoto členskou základnou schváleného LETOVÉHO ŘÁDU.
Letový řád umožňuje členům klubu soutěžit v obou dnech vyhlášeného soutěžního víkendu.
…………………………
 
 
NAHLÁŠENÍ SOUTĚŽNÍHO LETU
Úmysl chovatele zúčastnit se soutěžního letu bude oznámen letovému komisaři nejdéle v neděli, která předchází soutěžnímu víkendu a to do 20-té hodiny, telefonicky, SMS zprávou nebo mailem.
…………………………
 
 
POČET SOUTĚŽÍCÍCH TIPPLERŮ V HEJNU A JEJICH KROUŽKY
Do soutěžního letu můžou být vypuštěni minimálně 3 holubi a maximálně 20.
Soutěžící holubi mohou být kroužkováni jak kroužky Českého KCHT, tak kroužky č.7 Českého svazu chovatelů, či kroužky jiných tipplerkářských klubů ve světě.
………………………..
 
 
ROZHODČÍ.
Rozhodčí musí být svéprávná osoba starší 18-ti roků, nesmí být v žádném příbuzenském vztahu se soutěžícím a musí být předem seznámena s pravidly Letového řádu Českého KCHT, kterým musí rozumět.
…………………………
 
 
PŘED VYPUŠTĚNÍM
Rozhodčí a soutěžící, při čestném systému jen soutěžící překontrolují před vypuštěním čísla kroužků všech holubů, kteří budou v daný letový den soutěžit. Kroužky musí být nesnímatelné z nohy holuba, nepoškozené a označené klubovou či svazovou příslušností. Čísla kroužků se vepíší do Letového protokolu, pakliže tak již nebylo učiněno předem. Soutěžící, (pokud neletí čestný systém), seznámí rozhodčího se signály, vábením, které používá k ukončení letu, např. (droppery, pískání, rozsvícení signálního – dosedového světla), které zapíše do hlavičky Letového protokolu, nebo zda holuby nechává dosednout samovolně.
…………………………
 
 
DOBA A ZPŮSOB VYPUŠTĚNÍ
V den soutěže se závodní hejno vypustí v hodinu, která bude předem pro každý rozlet určena. Odklad vypuštění hejna maximálně o 1 hodinu je povolen dle subjektivního posouzení soutěžícím, nedovoluje li mu v tom nastalá situace (např. mlha, silný déšť, světelné podmínky) a holubi není možné v určeném čase vypustit. Hodina a minuta vypuštění se pak zapíše do kolonky „čas vypuštění“ v Letovém protokolu.
Tippleři se do soutěžního letu vypustí z domovského holubníku, startovacího boxu, nebo se vyhodí do vzduchu ručně. Počáteční stimul/y, zvukové či vizuální ke vzlétnutí holubů je možné použít v době prvních 5 minut po vypuštění. Pakliže holub či holubi po uplynutí této doby nevzlétnou, je závod ukončen DG.
………………………….
 
 
LET
Hejno nesmí být během soutěžního letu ponecháno bez dozoru rozhodčího, při čestném systému soutěžícím. Rozhodčích se během soutěžního letu může u soutěžícího vystřídat více, avšak každý rozhodčí je povinen zapsat do Letového protokolu své jméno a čas svého příchodu a odchodu s pozemku soutěžícího.
Poznámky k letu může zapisovat do Letového protokolu jak soutěžící tak i rozhodčí.
Soutěžící holubi, kteří zmizí z dohledu během první hodiny letu od vypuštění, smí zůstat z dohledu zbytek prvních dvou hodin letu. Pakliže se holubi vrátí na dohled během druhé hodiny letu a opět zmizí, je jim na návrat povolena pouze jedna hodina běžící od doby, kdy zmizeli z dohledu. Zmizí li v průběhu letu za denního světla z dohledu celé hejno a nebo se oddělí z hejna jeden či více holubů a nejsou li opět v dohledu do 60 minut od doby zmizení, závod je ukončen DG.
Soutěžící chovatel nebude hejno během soutěžního letu žádným způsobem plašit za účelem dosažení delšího letu.
Během soutěžního letu se do poznámek v Letovém protokolu stručně a věcně doplňuje průběh letu, změny počasí, útok dravce a všechny časy kdy hejno zmizelo z dohledu a časy jeho návratu přesáhnou li dobu 30 minut.
…………………………..
 
 
DOSEDNUTÍ
Chovatel, soutěžící má právo naučit své hejno usednout na signál. Takovýto signál může být zvukový, např. pískání, třesení plechovky se zrním, nebo vizuální, to je vypuštění jednoho či více vábníků (dropperů) na dosedací plochu, nebo rozsvícení signálních/dosedových světel za tmy.
Vábníkem může být jakékoliv plemeno holubů kromě tipplera.
Rozhodne li se soutěžící, že své létající hejno stáhne, dá svým holubům signál k dosednutí (např. vypustí vábníky) a zapíše do Letového protokolu hodinu a minuty, kdy byl tento signál vydán. Při samovolném dosednutí zapíše soutěžící či rozhodčí do Letového protokolu čas dosednutí prvního holuba z hejna. Všichni holubi z hejna, to je počet vypuštěných holubů do soutěžního letu musí být totožný s počtem kontrolovaných holubů po skončení letu, kteří dosednou za denního světla v povolené vzdálenosti 70 metrů od holubníku a ti musí být během první hodiny po oficiálně vyhlášené hodině tmy k dispozici ke kontrole kroužků.
Soutěžící tippleři jimž byl vydán signál k dosedu po oficiální hodině tmy, (vábníci, dosedové světlo), musí být všichni pod kontrolou soutěžícího a k dispozici ke kontrole kroužků do 60 minut od vydání signálu k dosedu. Hodina a minuta vydání signálu k dosedu se zapíše do Letového protokolu.
Soutěžící tippleři, kteří po oficielně vyhlášené hodině tmy dosednou samovolně, tak musí být všichni pod kontrolou soutěžícího a k dispozici ke kontrole kroužků do 60 minut po samovolném dosednutí prvního soutěžícího holuba z hejna. Čas prvního dosednuvšího holuba z hejna se zapíše do Letového protokolu.
Soutěžící tippleři, kteří se jako hejno za letu po oficiální hodině tmy rozdělí, musí být všichni pod kontrolou a k dispozici ke kontrole kroužků do 60 minut po rozdělení hejna. Hodina a minuta rozdělení hejna se zapíše do Letového protokolu.
Při přeletu hejna do noci mohou být na pozemku soutěžícího rozsvícena před vyhlášenou oficielní hodinou tmy všechna podpůrná světla, která musí trvale svítit až do konce soutěžního letu.
Holubům, kteří dosedli v povolené vzdálenosti od holubníku 70 ti metrů, je povoleno opět vzlétnout, a po zapsání času ukončení soutěžního letu do Letového protokolu je možné holuby plašit, nebo jinými prostředky donutit k zalétnutí do holubníku.
Jestliže se během soutěžního dne usadí na střeše holubníku nezávodící holub, smí zalétnout dovnitř, ale vábníci nesmí být vypuštěni, jinak by se musel zapsat čas ukončení soutěžního letu.
………………………………..
 
 
KONTROLA KROUŽKŮ PO DOSEDU
Rozhodčí a soutěžící, u čestného systému jen soutěžící překontrolují, zda čísla kroužků holubů kteří dokončili soutěžní let, odpovídají číslům kroužků holubů, kteří byli do soutěžního letu vypuštěni.
………………………………….
 
 
ČASOMÍRA
Čas soutěže se měří podle hodin nastavených dle času, který je hlášen v rádiu či v televizi.
Rozdíl časů ukončení letu a hodinou startu je výsledný čas letu, který se zapíše do Letového protokolu, který musí být podepsán soutěžícím, rozhodčím, popřípadě kontrolní osobou.
………………………………..
 
 
ODESLÁNÍ A ZVEŘEJNĚNÍ VÝSLEDKŮ
Soutěžící musí k soutěžním letům českého KCHT používat pouze Letový protokol, který bude vytištěný klubem a orazítkován a podepsán letovým komisařem.
Soutěžící zašle svůj Letový protokol ne později než první pracovní den následující po soutěžním víkendu na adresu letového komisaře klubu. Podepsaný a vyplněný Letový protokol musí být letovému komisaři zaslán i když proběhla diskvalifikace. V případě, že soutěžící využije obou soutěžních víkendových dnů, musí letovému komisaři zaslat Letový protokol z každého dne soutěžního letu.
Letový komisař je oprávněn Českým klubem chovatelů tipplerů k celkovému zpracování, vyhodnocení a zveřejnění výsledků soutěžních letů v jednotlivých letových víkendech. Výsledky budou zveřejňovány na klubových stránkách a to vždy do 15 dnů po skončení letového víkendu. V případě kdy si letový komisař nebude zcela jistý vyhodnocením daného Letového protokolu,požádá další členy předsednictva klubu o spolupráci při vyřešení problému. Při hlasování platí vždy větší část hlasů předsednictva.
……………………………..
 
SOUTĚŽNÍ LETOVÁ SEZONA ČESKÉHO KCHT.
Všechny soutěžní lety sezony Českého KCHT proběhnou dle tohoto Letového řádu.
Datumy a počet soutěžních letů pro každou letovou sezonu budou oznámeny na webových stránkách Českého KCHT, kde budou k dispozici po celý rok.
Během víkendu „dlouhého dne“ (LD) je možno letět jeden den víkendu se starými holuby, (starší jednoho roku i více ode dne soutěže), nebo s mladými holuby, ti se však do žádné soutěže nebudou započítávat. Soutěžní sezona mladých holubů začíná až prvním červencovým Mezinárodním letem mladých.
 
Z důvodu zvýšení a podpoření zájmu o soutěžní lety tipplerů, vyhlašuje předsednictvo klubu pro rok 2012 soutěže pouze v kategorii „ČESTNÝ SYSTÉM“ a zároveň doporučuje členům, aby si v tomto roce sehnali a zaškolili své rozhodčí pro další letové sezony.
V kategorii čestný systém přebírá soutěžící na sebe povinnost rozhodčího, to znamená že bude svůj let hodnotit (soudcovat) čestně a poctivě a v duchu přátelství a kamarádství se neskloní k nepoctivému jednání. Při kterémkoliv soutěžním letu, může být soutěžící kontrolován předsednictvem určeným členem přímo na jeho pozemku a holubníku.
Pokus o zalétnutí nového českého rekordu musí být předem ohlášen letovému komisaři klubu. Při rekordním letu musí být přítomen rozhodčí soutěžícího, nebo se jich může vystřídat i více. Při rekordním letu musí být přítomen minimálně jeden člen Českého KCHT, kterého na tento let deleguje letový komisař. Všichni zůčastnění rozhodčí se mohou střídat, ale vždy příchod a odchod z pozemku soutěžícího musí zapsat do Letového protokolu.
 
1-- O každém soutěžním víkendu bude odměněn DIPLOMEM soutěžící s nejdelším dosaženým letovým časem.
2—Titul mistra Českého KCHT v soutěži starých holubů a pohár získá ten chovatel, jehož součet časů z jednotlivých víkendových letů je nejvyšší.
3—Titul mistra Českého KCHT v soutěži mladých holubů a pohár získá ten chovatel, jehož součet časů z jednotlivých víkendových letů je nejvyšší.
4—Bude li hejnem chovatele v některém ze soutěžních letů překonán stávající český rekordní čas v letu tipplerů, bude tento chovatel klubem vyhlášen novým mistrem ČR v letu tipplerů a na nejbližší členské schůzi bude odměněn pohárem.
………………………………
 
 
PROTESTKaždý člen Českého KCHT má právo podat protest to jak proti neuznání (DG) svého soutěžního letu, tak i proti uznání soutěžního letu jiného člena Českého KCHT, pokud si myslí, že let byl uznán neoprávněně a má na to důkazy. Protest musí být zaslán do 15 dnů po vzhlášení daného soutěžního víkendu, doporučeně poštou na adresu předsedy klubu. Předsednictvo má na vyšetření protestu 30 kalendářních dnů. Nesouhlasí li podavatel protestu ani s prošetřením a vyjádřením předsednictva, má právo předložit svůj protest k rozhodnutí nejvyššímu orgánu klubu a to členské schůzi, kde přítomní členi hlasováním rozhodnou v prospěch či neprospěch protestujícího. V naléhavém případě může hlasování proběhnout i korespondenčně.
 
Pavel Motyka
Návsí čp. 851
739 92